hakkımızda

ŞEHİRDE
OYUN
KONFERANSI

İstanbul95 Şehirde Oyun Konferansı geniş bir işbirliğiyle ortaya çıkmış bir proje… Küresel olarak 0-3 yaş odaklı çalışan Bernard van Leer Vakfı’nın İstanbul95 programı kapsamında yer alan konferans, Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi GSAPP’in dünyadaki kent laboratuvarlarından biri olan Studio-X Istanbul tarafından Kadir Has Üniversitesi’nde düzenleniyor.

İstanbul Tasarım Bienali’nin paralel etkinliklerinden olan, pek çok paydaşın ortak çabasıyla hayata geçen Şehirde Oyun Konferansı, katılımcılara şehri küçük vatandaşların gözünden görmeyi teklif ediyor.

İstanbul95 Programı

Bernard van Leer Vakfı’nın küresel Kent95 programının Türkiye ayağı olan İstanbul95 programı, İstanbul’a üç yaşında sağlıklı bir çocuğun boyu olan 95cm’den bakmanın, kentin planlanması, kamu hizmetleri ve altyapı açısından yaratacağı farklara dikkat çekmeyi amaçlıyor. İstanbul’da Beyoğlu, Sarıyer, Sultanbeyli ve Maltepe Belediyeleriyle ortak çalışmalar yürütmekte.

Studio-X Istanbul

Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin (GSAPP) bir girişimi olarak kurulan Studio-X Istanbul, kentin bugün ve gelecekte karşılaşacağı sorunları tanımlamayı ve çözümleri için yeni düşünce biçimleri üretmeyi hedefleyen bir kent laboratuvarı. Bu doğrultuda Studio-X Istanbul uzmanlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler arasında bilgi alışverişini sağlayacak yeni bir platform oluşturuyor; şehir konularında bir şeyler yapmak isteyen herkese destek veriyor. Studio-X Istanbul, Columbia Global Centers l Istanbul ile beraber çalışıyor.

Kadir Has Üniversitesi Kent95 Yüksek Lisans Programı

2018-19 akademik yılı için KHAS, 2017 yılında başlatılan Kent95 derslerini tasarım yüksek lisans programında üç dönemlik Kent95 Yüksek Lisans Programı olarak genişletiyor. Kent95, Türkiye'de gelişimsel psikolojiden, veriye dayalı araştırmaya ve kentsel tasarıma kadar farklı konuları ele alarak erken çocukluk meselelerine odaklanan ilk tasarım yüksek lisans programı olacak.

Bernard Van Leer Vakfı

Bernard Van Leer Vakfı, “sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı konumdaki çocukların olanaklarını artırmak” hedefiyle hareket eden Hollanda merkezli bir sivil toplum kuruluşu. Bugüne kadar 50’nin üzerinde ülkede erken çocukluk dönemiyle ilgili çalışmalara destek veren Vakıf, şu anda küresel programının yanı sıra Brezilya, Fildişi Sahili, Hindistan, Hollanda ve Türkiye gibi farklı coğrafyalarda çalışmalara destek sunuyor. Bernard van Leer Vakfı Türkiye’de 1994 yılından beri faaliyet göstermektedir.

Partnerler
Kent95 Partnerleri